Początek

Ius Memoriae Prawo Pamięci zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej osobom represjonowanym przez komunistyczne organy ścigania. Dotyczy to czasów powojennych, kiedy swoją działalność prowadziła Armia Krajowa, a potem NSZZ Solidarność. Osoby te były ofiarami pozbawiania wolności, niejednokrotnie torturowane podczas przesłuchań, więzione, wywożone do obozów pracy przymusowej i szykanowane przez wiele lat. Wydarzenia te wywarły daleko idące konsekwencje. Represjonowani i ich rodziny ponieśli szkody materialne, zdrowotne i emocjonalne, które w większości przypadków odczuwają do dziś.

Naszą misją jest uzyskanie pełnej rehabilitacji prawnej i moralnej osób poszkodowanych. Unieważnienie orzeczenia sądu jest tego najważniejszym elementem, a odszkodowanie i zadośćuczynienie finałem oczyszczenia ze wszystkich niesłusznych wyroków. Na przestrzeni lat stworzyliśmy zespół ekspertów, doradców i historyków, dzięki którym kompleksowo zajmujemy się sprawami represjonowanych.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu sprawnie dochodzimy roszczeń o dwa rodzaje świadczeń:

  • Pierwsze dotyczy odszkodowania za pozbawienie wolności - jest to suma utraconych zarobków za okres przebywania w obozie lub więzieniu.
  • Drugie świadczenie dotyczy zadośćuczynienia w formie pieniężnej, czyli wyrównania szkody niemajątkowej za poniesioną krzywdę.

Bardzo ważną kwestią jest rzetelne udokumentowanie i oszacowanie poniesionych strat. Osoby, które podejmują z nami współpracę, nie muszą martwić się o żadne formalności.

Nasz zespół ekspertów posiada szerokie doświadczenie w pozyskiwaniu niezbędnych dokumentów i materiałów źródłowych.

REHABILITACJA PRAWNA I ODSZKODOWANIA DLA WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Zgodnie z przepisami prawa polskiego o odszkodowanie i zadośćuczynienie dochodzić mogą osoby:

  • skazane za działalność wolnościową w latach od 01.01.1944 r. do 31.12.1989 r.
  • pozbawione wolności, a nawet życia w latach od 01.01.1944 r. do 31.12.1989 r.
  • zesłani do wojskowych obozów internowania w okresie od 01.11.1982 r. do 28.02.1983 r.
  • represjonowane na terenie Kresów w latach od 01.07.1944 r. do 31.12.1956 r.
  • a także małżonkowie, rodzice i dzieci osób poszkodowanych.

Pomoc oferujemy zarówno osobom przebywającym na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, rzetelnie i z zaangażowaniem.

Za nasze wsparcie nie pobieramy opłat wstępnych. Analiza historii poszkodowanego oraz późniejszy proces współpracy z kancelarią są bez kosztowe. Osoba, w której imieniu występujemy, nie ponosi także kosztów sądowych.

Jeśli Ty lub ktoś z Twojej najbliższej rodziny padł ofiarą represji w latach 1944-1989, skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji.

Chętnie pomożemy również Tobie lub Twoim bliskim!